Před 70 lety Zbrojovka Brno vyrobila svůj první traktor

7.10.2016

Zbrojovka Brno, dceřinná společnost České zbrojovky, jejíž součástí je také CZ-AUTO, slaví letos sedmdesát let od zahájení výroby traktorů, známých po celém světě pod značkou ZETOR.

Dnešní Zbrojovka Brno má velmi zajímavou historii. Vznikla jako československá státní zbrojovka v roce 1918 z původních rakousko-uherských dělostřeleckých dílen. Od oprav vagónů a vojenských pušek postupně přešla k výrobě součástí telegrafní a telefonní výstroje, pomůcek pro železniční opravny a nářadí. V letech 1924 – 1925 byly postaveny budovy pro výrobu pušek, kulometů, automobilů, ale i pro potřeby strojírny a nářaďovny. Rozšířila se i produkce civilní – automobilů, jízdních kol, průmyslových vah, nářezových strojů, leteckých motorů, obráběcích strojů a speciálního nářadí. V druhé polovině 20. let se Zbrojovka stala jedním z největších výrobců pušek na světě. V třicátých letech se objevila výroba standardních i cestovních psacích strojů podle licence Remington. Ve čtyřicátých letech pak byla zavedena výroba traktorů, motocyklových motorů, loveckých a sportovních zbraní.

První traktor Zetor vyjel z brněnského závodu už v listopadu 1945 – šlo o prototyp řady Zetor 25, který měl výkon 18,4 kW a disponoval rychlostí až 32 km/h. Tento kolový traktor se stal doslova československou legendou. Jeho sériovou výrobu zahájila Zbrojovka 15. března 1946. Celkem bylo této modelové řady vyrobeno 158 500 kusů, přičemž 97 tisíc se vyvezlo do zahraničí. V dalších letech následovala výroba jednoválce Zetor 15, 35 a 50 Super. V menším množství se objevil také první pásový Zetor 35P Super. V roce 1960 pak byla zahájena produkce nového Zetoru 3011, po kterém následovaly řady 2011 a 4011. Tyto řady byly velmi úspěšné, export směřoval do devadesáti zemí celého světa. Traktory této unifikované řady poté procházely průběžnou modernizací, vznikl nespočet nejrůznějších nových typů.

Dnes se již v brněnské Zbrojovce traktory nevyrábějí. Ta probíhá už pod hlavičkou firmy Zetor Tractors. Zbrojovka Brno se po divokém období v 90 letech, kdy ji hrozil i zánik, nakonec opět vyprofilovala jako ryze zbrojařská společnost. V současné době se totiž v jejich výrobních prostorách vyrábí zejména lovecké a sportovní zbraně.