CZ-AUTO bojuje o nové zakázky u GE Aviation

25.5.2017

GE Aviation hledá dodavatele pro svou novou centrálu v ČR. Ta se má zabývat vývojem, testováním a výrobou nového turbovrtulového motoru ATP (Advenced Turboprop). Ve spolupráci s agenturou CzechInvest proto GE uspořádala ve svém sídle v pražských Letňanech tzv. dodavatelské fórum. Pozvánku na setkání dostalo hned 18 českých firem, mezi kterými nechyběla ani divize CZ-AUTO společnosti Česká zbrojovka. Ve hře jsou zakázky v celkové hodnotě až 2,4 miliardy korun ročně.

Agentura CzechInvest původně vybrala zhruba pět desítek potenciálních dodavatelů. GE Aviation z nich zatím vybrala 18 firem, které nejvíce splňují kritéria na kvalitu a konstrukci dílů. Nejedná se však o žádnou uzavřenou společnost, do hry mohou vstoupit i další jiné firmy. Konečný počet těchto firem nebo lhůtu pro jejich výběr GE nestanovila.

V aktuálním výběru je zastoupena i divize CZ-AUTO z České zbrojovky, která není pro GE žádným nováčkem. Vzájemná spolupráce mezi oběma subjekty v podstatě probíhá již přes čtyřicet let. Česká zbrojovka totiž byla původním dodavatelem převodovek pro motor M601, který se primárně používal v letadlech L410. Poté co GE převzalo společnost Walter, došlo k výraznému rozšíření spolupráce mezi GE a Českou zbrojovkou. V současnosti CZ-AUTO dodává pro GE speciální letecké převodovky (reduktor otáček, skříň pohonu), které jsou dále implementovány do turbovrtulových motorů řady H80. Zároveň CZ-AUTO pro GE zabezpečuje generální opravy obou těchto motorů (M601 a H80). Aktuálně pak specializovaná divize České zbrojovky pracuje na vývoji a přípravě výroby převodovky pro motor H80 určený pro akrobatická letadla.

Na dodavatelském fóru firmy představily své produkty, dalším krokem budou následné podrobnější diskuze s konkrétními specialisty GE Aviation. „Na dodavatelské fórum jsme nebyli pozvaní poprvé. Naposledy jsme se zúčastnili dodavatelského summitu v roce 2015 (psali jsme zde). Letos bylo hlavním tématem dodávky komponent nového motoru ATP pro jednomotorový letoun Cessna Denali. My jsme v rámci možné spolupráce připraveni nabídnout dodávky jednotlivých dílů, ale především dodávky podsestav. Naším cílem je spolupodílet se i na vývoji nového motoru a jeho dalších modifikací,“ uvedl Jaroslav Hruška, ředitel CZ-AUTO.

Zároveň se také mluví o tom, že GE hodlá nabídnout českým leteckým dodavatelům spolupráci na výrobě jiných leteckých motorů v USA přes GE Honda a další své firmy. CZ-AUTO by podobnou další spolupráci uvítala. „Případné rozšíření vzájemné spolupráce by pro nás bylo velmi zajímavé, zvlášť na americkém trhu, kde jsme poměrně velmi aktivní v automobilovém průmyslu. GE je úspěšná globální firma a naším zájmem je rozšiřovat spolupráci i v dalších oblastech. Proto velmi vítáme možnost spolupracovat i dalšími firmami ve skupině GE. Myslím si, že proto máme dobré předpoklady,“ dodal Hruška.