Česká zbrojovka sází na budoucnost, vstupuje do oblasti 3D tisku

23.8.2017

Česká zbrojovka, jejíž součástí je i specializovaná divize CZ-AUTO, se zařadila mezi společnosti, které chtějí významně promlouvat v rámci čtvrté průmyslové revoluce. Ve spolupráci s Fyzikálním ústavem Akademie věd ČR a společností Beneš a Lát založili společné výzkumně vývojové pracoviště s názvem CARDAM (Centre of Applied research and Development for Additive Manufacturing). Společně se hodlají zaměřit hlavně na oblast aditivní výroby (3D tisk).

Aditivní design a výroba, tedy 3D tisk, patří mezi nejdůležitější technologické směry, které jsou celosvětově rozvíjené v rámci tzv. Průmyslové revoluce 4.0.,“ uvádí jednatel společnosti CARDAM Andrej Chrzanowski. Řada průmyslových odvětví si od aditivní výroby materiálů hodně slibuje. V průmyslových kruzích bývá často nazývána technologií budoucnosti. V automobilovém, leteckém ale i zbrojařském průmyslu – ve kterých Česká zbrojovka působí – jde už nějaký čas o velmi aktuální trend. Očekává se, že aditivní výroba bude jeden z hnacích motorů, který přispěje k výrazně efektivnější výrobě a její automatizaci a zvýšení produktivity, což jsou klíčové pojmy, které se pojí právě s označením Průmysl 4.0 neboli také Industry 4.0.

Nové uskupení CARDAM bude podle svého jednatele poskytovat služby aplikovaného výzkumu a vývoje, kompletní inženýrská řešení pro tvorbu nových aplikací a výrobních procesů. „Chceme, aby prostřednictvím adaptivního designu a výroby mohly společnosti jednodušeji a lépe realizovat své vědomosti, znalosti a know-how ze svých výrobních oblastí. Chceme společně vytvářet produkty, které budou přímo určené pro koncové uživatele,“ uvádí Chrzanowski.

Společnost CARDAM sídlí v nově vznikajícím vědecko-technologickém klastru STAR v Dolních Břežanech u Prahy, kde mimo jiné působí další významné vědecké skupiny jako např. ELI Beamlines, HiLASE nebo BIOCEV. Spojením Akademie věd se soukromým sektorem vznikl v případě společnosti CARDAM zcela nový model spolupráce, který by měl naplnit dlouhodobé potřeby domácího průmyslu po efektivnější realizaci společných výzkumně-vývojových projektů. V budoucnu by zde mělo najít práci až 30 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců. Více informací o společnosti CARDAM najdete na jejich webových stránkách www.cardam-solution.cz

 

Tags: ,